Audio & Video

Velká recenze: Nejlepší 43 palcová 4K televize v roce 2020

0

Tři nejpopulárnější 43 palcové (108 cm) televizory pro tento rok. Jak vybrat ten správný? LG 43UM7100PLB nabízí nejlepší obraz ve své třídě. Samsung UE43NU7092 zaujme technologií UHD Dimming. A v neposlední řadě televizor Toshiba 43UL5A63DG, který vyniká podporou starších zařízení. Každá televize má unikátní vlastnosti a při výběru bude záležet hlavně na vašich konkrétních požadavcích. V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat správně.

Televizory HDTV jsou na trhu již dlouho, poprvé debutovaly před více než 20 lety a nyní se staly standardem až do okamžiku, kdy se již téměř žádné televizory se standardním rozlišením neprodávají. Během posledních deseti let došlo k různým vylepšením, počínaje 1080p televizory a nyní 4K televizory až po nejnovější 8K televizory.

Specifikace HDTV, kterou většina televizorů s vysokým rozlišením HD obvykle dodržovala, umožňovala režimy 720p a 1080i. Rozlišení 720p znamená rozlišení 1280×720 při 60 fps (60 snímků za sekundu) a 1080i je 1920×1080 při 30 fps. Televizor 4K pak podporuje rozlišení až 3840 x 2160, což je dvojnásobné rozlišení oproti 1080i a 1080p. Obvykle byla většina 4K televizorů mnohem větší než 43 palců, ale v poslední době se toto rozlišení dostalo do menších televizních přijímačů. Dokonce i do počítačových monitorů, což spotřebitelům umožňuje užít si obraz v nejvyšší kvalitě.

Jak vybrat televizi?

Televizory bývaly relativně jednoduchými zařízeními s velmi malým množstvím dalších funkcí, ale s příchodem HDTV se to změnilo. Mnoho televizorů nyní nabízí několik dalších funkcí, na které výrobci silně spoléhají, aby odlišili své výrobky od konkurence. Před zakupením je důležité vědět, které funkce nabízí konkrétní model, abyste se ujistili, že má ty, které chcete.

Obrazovka

Nejdůležitější charakteristikou televize je samozřejmě její obrazovka. Charakteristiky obrazovky budou zahrnovat skutečnou velikost obrazovky měřenou v palcích, rozlišení obrazovky (3840 x 2160 pro 4K) a typ panelu. Typy panelů jsou obvykle IPS nebo VA, z nichž každý má své vlastní výhody.

Srovnání pixelů SD, HD, 4K (Ultra HD)
Srovnání SD, HD, Full HD a Ultra HD. Ultra HD, někdy označováno jako 4K, je v dnešní době standard.

Snímková frekvence

Další charakteristikou, kterou je třeba věnovat pozornost je snímková frekvence, která určuje jak rychle se obraz aktualizuje každou sekundu. Uvádí se v hertzích nebo v jednotkách fps (neboli frames per second, více zde). Většina televizorů podporuje snímkovou frekvenci 60 Hz, přičemž některé modely nabízejí vyšší frekvenci, která je vhodná primárně na hraní her. Někteří výrobci uvádí určitý typ hodnocení, které udává celkový výkon televizoru s ohledem na jeho snímkovou frekvenci. Výrobci používají různé hodnocení, jako je PMI (Picture Mastering Index) a PPI (Picture Performance Index). Tyto indexy hodnotí výkon televize na základě velkého počtu faktorů. Bohužel neexistuje žádné standardní hodnocení a každý výrobce často používá své vlastní hodnocení, takže tato čísla jsou téměř bezvýznamná. Stručně řečeno, nejdůležitější věc, které je třeba věnovat pozornost, je snímková frekvence konkrétního modelu. Čím vyšší, tím lepší.

Smart TV

Mnoho výrobců televizí nyní nabízí funkci inteligentní televize (Smart TV), což umožňuje používat různé platformy online streamování, jako je Netflix. Tyto funkce si našly cestu i do Blu-ray přehrávačů a jiných mediálních boxů. Pokud nemáte některá z těchto zařízení a chcete mít přístup k online platformám, ujistěte se, že zvolený model má tuto funkci.

Netflix v televizi
Podpora streamování Netflixu a jiných služeb bývá u moderních televizí samozřejmostí.

Porty

Zahrnuté porty v jakékoli televizi je třeba zkontrolovat, protože to bude určovat, jaké typy zařízení lze k televizoru připojit. Většina televizorů bude minimálně zahrnovat alespoň jeden port HDMI. Čím více, tím lépe. Kromě toho bude mnoho televizorů zahrnovat také porty USB a starší porty, jako jsou komponentní, kompozitní a různé zvukové vstupní porty. Některé novější televizory však odstraňují starší porty, takže pokud máte starší zařízení, jako jsou DVD přehrávače nebo starší herní konzole, které chcete připojit k televizoru, ujistěte se, že vybraný model televize nabízí správné porty.

LG 43UM7100PLB

Fakt, že televize má označení 4K ještě nezaručuje, že budete mít nejlepší možnou kvalitu obrazu. Vliv má zejména obnovovací frekvence obrazovky, kontrast a barevné škály. Výrobci televizí často používají pouze komponenty s nejnižší cenou a tudíž s nejhorší kvalitou. Proto mnoho z levnějších sestav nemůže obstát ve špičkové kvalitě, pokud jde o celkovou kvalitu obrazu.

Televize LG 43UM7100PLB
LG: Nejlepší kvalita obrazu ve své třídě

43 palcová televize LG 43UM7100PLB UHD 4K HDR Smart LED TV není jednou z těchto sad. Tento chytrý televizor s rozlišením 4K byl vytvořen tak, aby měl nejlepší možnou kvalitu obrazu s nejpřirozenějším barevným výstupem. Index PMI 1600 (Picture Mastering Index) tohoto konkrétního modelu bude užitečný zejména při sledování filmů a videí s velkým počtem dynamických scén: budou zobrazeny co nejrychleji a plynule, přičemž je pravděpodobné, že jakékoliv zpoždění nebude viditelné. Vzhledem ke kvalitě obrazu a zajímavé ceně je tento model od firmy LG naší preferencí.

Kromě funkcí Smart TV obsahuje tato televize mnoho dalších funkcí, díky nimž je jedním z nejlepších 43 palcových 4K televizorů na trhu. Televize obsahuje vestavěné 2 x 10 W reproduktory s funkcí Ultra Surround Sound, což vám poskytne kompletní zážitek z prostorového zvuku. Zahrnuje také širokou škálu portů, včetně 2 portů USB pro sledování obsahu z flash disků, ethernetový port pro ty, kteří chtějí nejvyšší rychlost internetu při sledování obsahu on-line, a 3 HDMI porty pro připojení různých zařízení.

Samsung UE43NU7092

Většina televizorů má v dnešní době tendenci dosahovat skvělé kvality obrazu, přinejmenším ve srovnání s televizory z minulosti, ale mnoho z nich stále má nedostatky pokud jde o kvalitu obrazu. Ať už je to podsvícení přes tmavé oblasti obrazu nebo nízký kontrast, který způsobuje, že se obraz jeví jako vybledlý, vždy vám něco připomene, že právě sledujete něco v televizi místo toho, abyste se cítili uprostřed akce.

Televize Samsung UE43NU7092
Samsung: Unikátní technologie UHD Dimming

Společnost Samsung se pokusila co nejlépe pomoci odstranit tyto malé problémy pomocí televizoru Samsung UE43NU7092 4K Ultra HD. Tento televizor má mnoho funkcí, které pomáhají zlepšit celkovou kvalitu obrazu. Díky technologii UHD Dimming je možné dosáhnout neuvěřitelně vysokého kontrastu: procesor zcela vypíná podsvícení v oblastech s černou barvou, aby se vyloučila pravděpodobnost tzv. bílých skvrn. Díky tomu budou černé barvy na snímku vypadat zcela tmavě a zároveň bude dosahovat extrémně vysokého kontrastu s jinými barvami.

Televize je vybavena funkcí Smart TV, která vám umožňuje využívat celou služby jako Netflix a YouTube. Navíc má adaptér Wi-Fi se silným signálem, takže si můžete on-line obsah užívat v kterékoli místnosti. Výkonné 10 W stereofonní reproduktory, které jsou vestavěny do sestavy, poskytují překvapivě dobrou kvalitu zvuku. Pokud potřebujete připojit externí zařízení, je k dispozici obvyklá řada portů, včetně 2 portů HDMI, portu USB a portu Ethernet. Bohužel chybí komponentní a jiné starší porty. Pokud potřebujete k TV připojit starší zařízení, jako je DVD přehrávač, budete potřebovat nějaký druh adaptéru.

Toshiba 43UL5A63DG

Se všemi nejnovějšími technologiemi, které televizory v poslední době mají, existuje technologie, která se zdá být téměř neexistující: podpora sledování z a nahrávání na externí zařízení. Ano, mnoho televizorů nyní zahrnuje podporu připojení USB za účelem sledování videí nebo poslechu hudby, ale tyto funkce bývají velmi základní, nabízejí velmi málo dalších doplňkových funkcí, které mohou skutečně pomoci učinit tento zážitek pohodlným a snadným.

Televize Toshiba 43UL5A63DG
Toshiba: Nejlepší kompatibilita se staršími zařízeními

Naštěstí přesně tuto funkci pltní LED televizor 43″ Toshiba 43UL5A63DG 4K Ultra-HD HDR. Dva vestavěné porty USB poskytují možnost přehrávat filmy a hudbu nejen z USB flash disků, ale také z pevných disků. Spolu s tím má tato TV také funkci nahrávání. Tato funkce vám pomůže uložit vaši oblíbenou televizní show nebo fotbalový zápas, pokud je nemůžete sledovat živě. Pokud si zakoupíte tento model, v podstatě získáte spolu s televizorem i sofistikované mediální centrum.

Společnost Toshiba zahrnula do své televize některá z nejlepších vylepšení kvality obrazu na trhu. Například obrazovovou technologii TRU, která pomáhá zajistit, aby obsah z jakéhokoli zdroje vypadal dobře. To znamená, že televizor může pomoci vdechnout nový život starším přehrávačům Blu-ray nebo DVD a zlepšit jejich obraz.

Závěr

LG 43UM7100PLBSamsung UE43NU7092Toshiba 43UL5A63DG
Výhody1600 PMI (Picture Mastering Index) je zvláště užitečná vlastnost při sledování filmů a videí s velkým počtem dynamických scén: budou zobrazeny co nejrychleji a plynule.Díky technologii UHD Dimming je možné dosáhnout neuvěřitelně vysokého kontrastu: procesor zcela vypíná podsvícení v oblastech s černou barvou, aby se vyloučila pravděpodobnost tzv. bílých skvrn.2 USB porty umožňují přehrávání filmů a hudby nejen z USB flash disků, ale také z externích pevných disků. Funkce nahrávání vám pomůže uložit vaše oblíbené televizní pořady nebo fotbalové zápasy, pokud je nemůžete sledovat naživo.
NevýhodyProces počátečního nastavení je časově náročný.Chybí komponentní zdířky (nutné pro připojení starších přehrávačů DVD).Někteří uživatelé považují dálkové ovládání za neergonomické.
VerdiktChytré televizory od LG jsou známé svou vysokou funkčností a rychlostí, a tento model není výjimkou: Quad Core Processor v kombinaci s rozhraním webOS umožňuje pohodlně sledovat filmy online ve vysokém rozlišení.Pokud hledáte televizi se stylovým vzhledem, jednoduchými ovládacími prvky a bohatým a realistickým obrazem, rozhodněte se pro 7. řadu Samsung. HDR 10+ v kombinaci s technologií PurColour posouvá kvalitu obrazu na novou úroveň.Tento televizor obdržel mnoho pozitivních recenzí od šťastných majitelů herních konzolí s podporou 4K: pokročilý herní režim s rychlou obnovovací frekvencí snímků vám pomůže okamžitě reagovat na různé herní situace a vyhrát jakoukoliv bitvu.

Komentáře

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *