Mobily & Tablety

Recenze iPhone 12: Jeden z nejlepších telefonů na trhu

0
9.1

iPhone 12 & 12 Pro

Díky kombinaci designu, výkonu a ceny je iPhone 12 skvělou volbou. Uživatelé iPhonu 11 mohou být nicméně zklamáni slabší výdrží baterie dvanáctky.

Klady
  • Nový design
  • Vylepšený displej Super Cinema XDR
  • Skvělé fotoaparáty
  • Výjimečný a výkonný 5G
Zápory
  • Výdrž baterie není tak dobrá jako u iPhonu 11
  • Aplikace a iOS je nutné optimalizovat pro 5G
  • Nastavení fotoaparátu není flexibilní

Telefony iPhone 12 a 12 Pro jsou zde a představují začátek nové generace Apple telefonů. Podpora 5G, nový design a vylepšení fotoaparátu jsou významná vylepšení oproti iPhone X. Apple udělal něco podobného v roce 2010 s iPhone 4 a v roce 2014, kdy vydal iPhone 6 a 6 Plus.

Tentokrát je to však poprvé, co byly vydány čtyři nové iPhony najednou: iPhone 12, iPhone 12 Mini, iPhone 12 Pro a iPhone 12 Pro Max. Pokud chcete ušetřit, je tu Mini. Pokud chcete největší iPhone s nejnovějšími fotoaparáty, pořiďte si Pro Max.

Pro koho je ale 12 a 12 Pro? Oba telefony mají stejnou velikost, stejný design, stejný displej, stejně rychlý čip A14 Bionic, stejnou podporu 5G, stejný selfie fotoaparát, stejné široké a ultra široké fotoaparáty. Oba přicházejí v nové modré barvě. Toto je odklon od základních modelů z loňského roku, kdy modrá barva chyběla.

Cena nového iPhonu 12 je 21 990 korun což je o 3 000 korun více než iPhone 11, když byl vydán. iPhone 12 se 128 GB stojí 26 490 korun, což je jen o 3 500 korun méně než iPhone 12 Pro, který stojí 29 990.

Podpora 5G

Kromě rychlostních testů neexistuje žádná aplikace, která by dokázala ukázat, jak je iPhone s podporou 5G rychlý. Připojení k síti 5G může snížit životnost baterie telefonu. Apple implementoval chytrou softwarovou funkci nazvanou Smart Data mode, která vyvažuje potřeby dat, rychlost a výkon. Smart Data zkoumá řadu faktorů, aby určila, zda potřebujete používat 5G. Pokud 5G není potřeba, iPhone přepne na připojení 4G. Smart data mohou dokonce přepínat mezi různými pásmy 5G.

Design inspirován iPhone 5

Jednou z prvních věcí, které jsem si na iPhonu 12 všimla, je jeho krychlitý design. Myšlenka společnosti Apple se liší od deignu, který vidáme u vlajkových telefonů se systémem Android. Zdá se, že barvy těla se nemění z jednoho na druhého v závislosti na světle. Obrazovka se neobtočí kolem okrajů. Ve skutečnosti iPhone 12 a 12 Pro nemají vůbec zakřivené hrany.

Namísto toho má telefon hrany z leštěné nerezové oceli podobně jako to bylo u iPhone 5, 5S a SE, jen bez zkosených hran. 12 a 12 Pro mají odvážný a nápadný vzhled bez jakýchkoli ozdob.

iPhone 12 vedle iPhone 5
iPhone 12 vedle iPhonu 5

Telefon lze také poznat diky ohromujícímu OLED panelu, který Apple nazývá Super XDR displejem. LCD displej u iPhone XR a 11 je pryč. Kromě lepšího kontrastu a rozlišení se zdá, že čtvercový design tlačí displej nahoru a dopředu.

Obrazovky obou telefonů jsou pokryty keramickým štítem (tzv. Ceramic Shield), který vypadá jako sklo a je naplněn nano krystaly. Apple tvrdí, že při pádu nabízí čtyřnásobně lepší ochranu. Nejsem si jistá, jak přesně toto číslo Apple vypočítal. Telefony mají odolnost proti vodě a prachu IP68 a vydrží ponoření do vody do hloubky až 6 metrů po dobu 30 minut.

Nejrychlejší telefony na trhu

Fotoaparáty nejsou jedinou věcí, kterou vylepšuje čip A14 Bionic. Telefony jsou rychlé, ale je těžké vidět rodíl v rychlosti nad čipem A13, který je stále velmi výkoný. Čip A14 je nyní o úspoře energie, stejně jako o zabezpečení vašeho telefonu do budoucna, aby zvládl iOS 17 za pár let.

Pokud jde o výdrž baterie, obvykle telefon vydržel celý den a další ráno bez problémů. Při testu baterie se smyčkovým přehráváním videa s polovičním jasem měl 12 Pro výdrž 15 hodin, 56 minut a iPhone 12 výdrž 17 hodin, 14 minut.

S telefonen je dodáván kabel USB-C, který nabízí velmi vysoké rychlosti jak přenosu dat, tak nabíjení. V balení již nenajdete kabelová sluchátka či napájecí adaptér, myšlenka je minimalizovat nebezpečný elektronický odpad.

Závěr: iPhone 12 je skvělou volbou

Letošní iPhone je obrovským skokem téměř v každém směru od iPhonu 11. Mezera mezi 12 a 12 Pro se dramaticky uzavřela. Díky kombinaci designu, výkonu a ceny je tento telefon pro většinu lidí skvělou volbou. Uživatelé iPhonu 11 mohou být nicméně zklamáni slabší výdrží baterie dvanáctky.

Komentáře

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *