Tipy & Triky

Jak vybrat doménu? Zvolte nejpoužívanější slova

0

Kolik času byste měli strávit výběrem domény pro váš nový projekt? Je to opravdu tak důležité? Pokud máte kvalitní web a nabízíte dobrou službu, lidé navštíví váš web bez ohledu na název domény, nebo ne?

No, ne tak rychle… Název domény je klíčovým prvkem vašeho webu. Ptáte se proč?

  • Je to váš „první dojem“. Vaše URL je první věc, kterou vaši návštěvníci uvidí. Dobrý název domény může působit pozitivním a trvalým dojmem.
  • Ovlivňuje SEO. Zatímco domény s přesnou shodou s produktem již nejsou nutností, klíčová slova v názvu vaší domény mohou i nadále pomáhat vašemu hodnocení SEO.
  • Definuje vaši značku – název vaší domény je příležitostí k budování značky! Správný název domény může zvýšit povědomí o značce.
  • Tyto prvky jsou jen několika z mnoha důvodů, proč je název vaší domény tak důležitý.

Dle českého registrátora nic.cz bylo k listopadu 2020 celkem 1 364 848 registrovaných domén s českou koncovkou. To značně zužuje vaše možnosti při výběru domény. I tak je ale možné narazit na dobrou, lehce zapamatovatelnou doménu. Jak tedy vybrat správnou doménu? Přesně o tom je tento článek. Zároveň pro vás ověříme dostupnost domén, která jsou tvořena nejpoužívanějšími českými a anglickými slovy.

Jakou koncovku zvolit? (.cz, .com, .eu)

Pokud plánujete váš projekt v budoucnosti škálovat, je vhodné mít jak koncovku .cz, tak koncovku .com. Málokdy se však stane, že by byly obě domény dostupné. V případě, že chystáte primárně český projekt, je jednoznačně nejlepší volbou koncovka .cz. Ačkoliv existuje celá řada koncovek a (téměř) každým dnem přibývají nové (např. .fun, .xyz, .online, atd.), uživatelé jsou na českou koncovku zvyklí a pro mnohé je to známka důvěry. Navíc u českých uživatelů budou vyhledávače vždy upřednostňovat .cz koncovku.

Tedy koncovka .cz is the king. Alespoň v českém prostředí.

Jak zjistit jestli je doména volná?

Správu .cz domény zajišťuje nic.cz, kde lze kromě dostupnosti domény také ověřit jejího vlastníka. K ověření dostupnosti domény je možné využít například stránek Wedos, kde doporučujeme doménu zaregistrovat, jelikož společnost nabízí domény za nejnižší cenu na trhu.

Některé doménové koncovky lze získat se slevou – podívejte se na aktuální slevové kupóny kliknutím na odkaz níže:

Jak dlouhá by doména měla být?

Obecně platí, že kratší je lepší. Nejběžnější délka .com domén je přibližně 12 znaků. Všechny studie ukazují, že by vaše doména měla být stručná. Cílete na 6–14 znaků a pamatujte, že čím kratší, tím lepší. Nejpravděpodobnější je, že kratší doménová jména jsou již dávno zaregistrovaná a jsou prodávána za tisíce až desetitisíce korun.

Ověřte, že se doména jednoduše vyslovuje a píše

Zamyslete se nad nejpopulárnějšími weby – co mají společného? Seznam, Novinky, Instagram, Facebook, Blesk.. Ano, všechny se jednoduše píší. Návštěvníci by měli být schopni bez problémů zadat název vaší domény do prohlížeče. Pokud musíte lidem vysvětlovat jak se to píše, je to příliš komplikované!

Dobrá výslovnost pak usnadňuje návštěvníkům sdílení názvu vaší domény během konverzace a současně vám usnadňuje sdílení webu s potenciálními zákazníky. Můžete to vyzkoušet: Napište název domény na kousek papíru a požádejte 10 lidí, aby jej vyslovili. Pokud s tím budou mít problémy více než 2 lidi, měli byste to zjednodušit.

Česká a anglická nejpoužívanější slova

Tip na závěr: Jaké slovo je lépe zapamatovatelné než to, které používáme nejčastěji? Příkladem může být třeba nedávno vzniklé online supermarkety jako Rohlík a Košík.

Z tisíce nejpoužívanějších anglických slov je 73 aktuálně volných k registraci. Za pozornost určitě stojí domény already.cz, often.cz, recent.cz, reduce.cz, relate.cz, spend.cz, they.cz nebo when.cz. Je však nutné brát v potaz samotnou výslovnost daných slov v češtině. Například pro doménu growth.cz mě napadá hned několik využití. Budou to ale umět čeští uživatelé napsat do prohlížeče?

Z tisíce českých nejpoužívanějších slov (viz. Wiktionary) je aktuálně 175 volných. V případě sloves se častokrát jedná o tvar v infinitivu, například čekat.cz, říkat.cz, dokázat.cz nebo existovat.cz. Použitelnost těchto doménových jmen je přinejmenším diskutabilní. Objevují se zde ale i zajímavá jména, mezi ně patří například: různý.cz, evropský.cz, současný.cz, podobný.cz, včetně.cz, ptát.cz, využít.cz či hospodářský.cz.

Komentáře

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *