Tipy & Triky

Jak obejít paywall u placených médií?

Rozšíření pro Google Chrome ByPass Paywalls
0

Buďme upřímní: každý nenávidí ten okamžik, kdy čte článek o zajímavém tématu a najednou z ničeho nic na něj vyskočí okno s požadavkem na zakoupení předplatného. Co dál? Zaplatit? Jako student, který má hluboko do kapsy, jsem vždy okno zavřel. Nedávno jsem však narazil na skvělé rozšíření pro Google Chrome, díky kterému lze obejít většinu paywallů.

Než se dostaneme k věci… Tento návod je pouze pro vzdělávací účely. Pokud jste pravidelným čtenářem na platformě, která má paywall a vy máte potřebné prostředky, je lepší se za pár korun přihlásit k odběru a podpořit tak autory. Rozhodně vás nenabádáme k tomu, abyste paywally obcházeli.

Bypass Paywalls, rozšíření pro Chrome a Firefox

Bypass Paywalls je rozšíření pro prohlížeče, které eliminuje nutnost předplatného u většiny zahraničních deníků. Princip je jednoduchý: při návštěvě stránek se váš prohlížeč bude tvářit jako Google Bot. Google Bot je robot společnosti Google, který sbírá informace z webových stránek, aby je mohl zobrazit ve výsledcích vyhledávání. Webové stránky v zájmu umožnit robotovi stránku projít uvolní veškerý obsah.

Jelikož plugin není dostupný prostřednictvím oficiálního Chrome Webstore, níže si ukážeme jak plugin nainstalovat.

Potřebný čas: 10 minut

Instalace ByPass Paywalls pro Google Chrome ve 4 krocích

 1. Stáhněte si rozšíření na stránkách pluginu

  Na stránkách GitHubu si stáhněte celé repo jako ZIP soubor.Stránka pluginu Bypass Paywalls na Github

 2. Extrahujte archiv

  Stažený soubor bypass-paywalls-chrome-master.zip extrahujte do libovolného adresáře. Je důležité, aby složka zůstala ve stejném adresáři, jelikož prohlížeč bude vždy při spuštění načítat plugin z totožného adresáře.Extrahovaný archiv plugin Bypass Paywalls

 3. Spusťte Google Chrome a plugin nahrajte

  V Google Chrome jděte do nastavení rozšíření ( dostupné přes chrome://extensions ) a v pravém horním rohu aktivujte režim pro developery. Následně klikněte na nahrát plugin a lokalizujte nově vytvořený adresář.Nastavení pluginů v Google Chrome

 4. Hotovo!

  Lišta s pluginy se doplnila o Bypass Paywalls. Nyní stačí navštívit zpravodajský portál a funkčnost ověřit.Bypass Paywalls v praxi

Obcházení paywall u českých medií

Spousta českých deníků dnes používá paywally. Patří mezi ně například tituly vydavatelství Economia jako Hospodářské noviny (ihned.cz) či Respekt, zpravodajské portály společnosti Mafra – Lidové noviny (lidovky.cz) a Mladá fronta dnes (idnes.cz). Mezi portály s placenou sekcí patří také nedávno vzniklý Deník N, Echo24 a Magazín Reportér.

Lze s tímto rozšířením obejít placenou sekci ihned.cz a vyhnout se tak platbě za předplatné HN Premium či portál idnes.cz se svým iDNES Premium? Bohužel vás zklamu, jelikož tyto tyto portály neumožňují přístup k celým článkům ani samotným Google robotům. Instalací rozšíření Bypass Paywalls tedy přístup k placeným sekcím těchto stránek nezískáte. Plugin nicméně umožňuje mimo jiné přístup na následující zahraniční portály:

 • Bloomberg
 • Business Insider
 • Financial Times
 • Harvard Business Review
 • MIT Technology Review
 • The Economist
 • The New York Times
 • The Telegraph
 • The Wall Street Journal
 • Vanity Fair
 • a další stovky významných deníků

Alternativní metody

Nejjednodušším způsobem jak obejít paywall například u The New York Times je otevřít článek v anonymním okně (režim incognito). U prohlížeče Google Chrome stačí klávesová zkratka CTRL + SHIFT + N (na Macu CMD + SHIFT + N). Tato metoda je však u většiny zpravodajských portálů nefunkční.

Dalším způsobem je využití stránky Outline.com. Používání Outline je velmi jednoduché – stačí zadat URL adresu a Outline zobrazí celý obsah článku. Tato metoda však funguje pouze u drobného množství zpravodajských portálů.

Rozšíření pro prohlížeče ByPass Paywall je nejefektivnějším řešením pro zahraniční portály. Co myslíte? Máte nějaký jiný způsob jak obejít placené sekce zpravodajských portálů? Podělte se s námi v diskuzi níže.

Komentáře

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *