Mobily & Tablety

iPhone XR nebo iPhone 8 Plus? Který byste si měli koupit?

0

Nejnovější telefony společnosti Apple, které zahrnují iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max, jsou jistě kandidáty, pokud jste v poslední době uvažovali o koupi nového telefonu. Jsou velmi rychlé a navíc mají nové fotoaparáty. Že tyto telefony jsou novější ještě ale neznamená, že předchozí modely jsou zastaralé nebo samy o sobě nedělají skvělé dárky.

Například iPhone XR je jednou z mála možností, pokud chcete iPhone s velkou obrazovkou, ale nechcete platit za nejnovější modely 20 000 Kč a výše. Začíná na 17 990 Kč a jeho klíčové vlastnosti zahrnují Aion Bionic Chip z roku 2018, zářivé barevné možnosti a fotoaparát, který stále pořizuje vynikající fotografie – bez extravagantní cenovky.

Kromě toho je tu také fantastický iPhone 8 Plus z roku 2017, který začíná na ceně o 1 500 Kč nižší než XR. Je proveden v klasickém designu a doplněn známým fyzickým tlačítkem domů (tzv. „home button“). I když jde o starší model, má telefon mnoho stejných výhod a funkcí jako iPhone XR.

Abych vám pomohl rozhodnout se který telefon je pro vás ten pravý, ponořím se do designu obou telefonů, kamer, hardwarových funkcí a cen, abych zjistil, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

Nejmodernější volba: iPhone XR

iPhone XR: Nejmodernější volba
iPhone XR: K dispozici v šesti barevných variantách včetně červené, modré, žluté, černé a bílé

Díky navigaci gesty, animovaným emoji a odemknutí obličejem, iPhone XR zajišťuje, že budete více připraveni do budoucna na nejnovější řady telefonů iPhone než s iPhone 8 Plus, a to pouze o dalších 1 500 Kč. Je to také skvělý telefon sám o sobě. Má vynikající velkou obrazovku, rychlý výkon, bezdrátové nabíjení a fotoaparát, který je většinou stejně dobrý jako iPhone XS.

Levnější řešení: iPhone 8 Plus

iPhone 8 Plus Zlatý
iPhone 8 Plus: Má na zadní straně dvě kamery. Ale dělá lepší fotky než XR?

Apple srazil cenu iPhone 8 Plus z původní spouštěcí ceny, což znamená, že telefon je nyní o 1 500 Kč levnější než iPhone XR. Ale vyplatí se 8 Plus ušetřit tyto peníze navíc s méně pokročilým procesorem a fotoaparátem a bez duálních SIM karet? Moje krátká odpověď zní ne, ale to nemusí platit pro všechny. 8 Plus má totiž druhý 12 megapixelový fotoaparát a fyzické tlačítko domů. I když to může jen odkládat nevyhnutelné, jedná se o uživatelsky přívětivou a známou funkci.

Design: Zářivé barvy iPhone XR nebo tlačítko domů iPhone 8 Plus?

Z obou telefonů má iPhone XR větší, 6,1 palcový displej. I přes to však štíhlejší rámečky XR znamenají, že je telefon ve skutečnosti menší než iPhone 8 Plus a je také lehčí. iPhone XR je dodáván v šesti barvách, včetně živé červené, modré, žluté a standardní černé a bílé. Na druhou stranu iPhone 8 Plus přichází pouze ve třech barevných variantách: bílá, černá a zlatá.

I když postrádá další možnosti barev, iPhone 8 Plus má několik konstrukčních výhod. Jeho menší 5,5 palcový displej je ve skutečnosti ostřejší než iPhone XR. Má vyšší rozlišení a více pixelů na palec. A na rozdíl od iPhone XR, na iPhone 8 Plus není nevzhledný výřez na selfie kameru a zachovává si klasické tlačítko domů, které funguje jako čtečka otisků prstů.

Zda je tlačítko domů u iPhone 8 Plus považováno za výhodu, záleží na vaší osobní preferenci. Tlačítko je známé a umožňuje snadné klepnutí pro návrat domů a dvojitým klepnutím vyvoláte naposledy otevřené aplikace. iPhone XR má místo toho gesta pro navigaci. Naučit se to může nějakou dobu trvat, ale po chvíli paxe je snadné je používat.

Fotoaparát: Face ID vs. duální zadní kamery


iPhone XR má fotoaparát přední fotoaparát, který dokáže zachytit hloubku a načíst tak vaši tvář. Z tohoto důvodu můžete odemknout telefon, platit přes ApplePay nebo autorizovat uložená hesla pomocí funkce Face ID namísto otisku prstu a můžete vytvořit animované emoji, které zrcadlí vaše pohyby obličeje.

Na rozdíl od jiných telefonů řady iPhone X nemá XR zadní teleobjektiv. To znamená, že neexistuje 2x optický zoom (místo toho používá digitální zoom) a fotografie se vykreslují pomocí softwaru. Očekával jsem, že 8 Plus bude pořizovat lepší fotografie vzhledem k nastavení duální kamery, nicméně fotografie pořízené pomocí XR vypadaly ostřejší a živější. To neznamená, že fotoaparát iPhonu 8 Plus je špatný, ale v XR viditelně vidím detaily, které se 8 Plus podařilo trochu rozmazat.

Přestože vykresluje své portrétní fotografie s jedním objektivem, efekt vypadá stejně dobře, ne-li lépe na XR, než na 8 Plus. Na XR je spád mezi předním a pozadím hladký, tóny pleti jsou realističtější a efekt rozostření vypadá přirozeně.

Přiblížení fotografie x2 s XR fungovalo stejně dobře jako 8 Plus. Zachycené linie stromové kůry nebo jednotlivé listy, které padaly na zem, měly jemné linie a zaostření.

Výkon: Procesor iPhone XR je rychlejší

Moje práce s oběma telefony neukázala žádné zřetelné rozdíly v rychlosti. Když došlo na každodenní úkony, jako je spouštění aplikací a fotografování, fungovaly oba telefony stejně rychle. Nicméně iPhone XR je na papíře trochu rychlejší díky vyspělejšímu procesoru A12 (pro iPhone 8 Plus je čipová sada A11 pro rok 2017).

Další věci, které je třeba zvážit: Kapacita, dual-SIM a 3D Touch

Kapacita: Jak iPhone XR i 8 Plus jsou k dispozici v 64 GB variantě. Při spuštění byl iPhone 8 Plus prodáván i s kapacitou 256 GB a iPhone XR měl maximální paměť 128 GB. Nyní, po představení iPhone 11, byla možnost 256 GB ukončena a v současné době jsou iPhone XR a 8 Plus dodávány v 64 GB a 128 GB variantách. To není samo o sobě špatné – 128 GB je obecně považováno za více než dostatečnou kapacitu. 64 GB totiž nemusí stačit na uložení všech vašich fotografií a 4K videí a 256 GB může být zase zbytečně moc.

Funkce Dual-sim: Novější telefony iPhone mají funkci dual-sim. To znamená, že můžete spravovat dvě různá telefonní čísla na stejném zařízení iPhone XR pomocí nano-SIM a e-SIM.

3D Touch: Obrazovka iPhonu 8 Plus je citlivá na tlak a má funkci nazvanou 3D Touch. Silnějším klepnutím prstem můžete například před otevřením aplikace zobrazit náhled odkazů, aplikací a zpráv.

Specifikace iPhone XR vs. 8 Plus

iPhone XRiPhone 8 Plus
Displej6,1 palců LCD Retina Displej; 1 792 x 828 pixelů5,5 palců; 1 920 x 1 080 pixelů
Pixely na palec326 ppi401 ppi
Rozměry (Milimetry)150,9×75,7×8,3 mm158,4×78,1×7,5 mm
Váha194g202g
SoftwareiOS 12iOS 11
Fotoaparát12 megapixelůDvojitý, 12 megapixelů
Přední fotoaparát7 megapixelů s Face ID7 megapixelů
Video4K4K
ProcesorApple A12 BionicApple A11 Bionic
Paměť64GB, 128GB, 256GB64GB, 256GB
RAM3GB3GB
Rozšířitelná paměťNeNe
Baterie2 942 mAh2 675 mAh
Čtečka otisků prstuŽádná (Face ID)Tlačítko Home (Touch ID)
Zdířka na napájeníLightningLightning
Zdířka na sluchátkaNeNe
Speciální vlastnostiVoděodolný (IP67); dual-SIM (nano-SIM a e-SIM); bezdrátové nabíjení; Face ID; MemojiVoděodolný (IP67); bezdrátové nabíjení

Shrnutí

iPhone XR a 8 Plus jsou podobě drahé a podobně vybavené telefony. Vaše volba bude záviset na vašich konkrétních požadavcích. Chcete klasické tlačítko, nelíbí se vám výřez na displeji a Face ID nevyužijete? Pak doporučujeme iPhone 8 Plus. Pokud se vám více líbí novější design a nevadí vám absence fyzického home tlačítka, pak jděte to XR.

Komentáře

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *