Tipy & Triky

Instalace RoboZonky pro MacOS a Raspberry

RoboZonky Instalace
0

Investorů na Zonky přibývá a objem úvěrů dlouhodobě stagnuje. I uživatel se zapnutými notifikacemi má problém potvrdit investici, natož si nastudovat parametry dané půjčky. Možným řešením je systém rezervací, kde je však investorovi umožněno pouze pár investic denně. Nejvhodnějším řešením je investiční robot RoboZonky, který automaticky investuje do půjček dle nastavené strategie.

Jelikož neexistuje ucelený návod na instalaci tohoto robota, rozhodli jsme se sepsat tento článek, který provede instalací i uživatele, kteří nemají zkušenost s příkazovým řádkem. RoboZonky instalujeme ve verzi 6.1.1 na zařízení Raspberry Pi 4B, proces je však totožný pro uživatele nejnovější macOS Big Sur a Catalina.

1. Stažení RoboZonky

Na Githubu RoboZonky si stáhneme nejnovější verzi robota s instalátorem. Jelikož procesory Raspberry běží na architektuře ARM, volíme verzi bez Javy. V případě počítačů Apple bychom šáhli po instalátoru pro MacOS. Stažený archiv extrahujeme například na plochu.

RoboZonky GitHub
RoboZonky na stránce GitHub

2. Instalace

Otevřeme Terminál a ve složce na ploše, kterou jsme vytvořili v prvním kroku najdeme soubor install-robozonky.sh.

MacOS: Tento soubor přetáhneme do Terminálu a potvrdíme enterem.

Raspberry: Pravým tlačítkem klikneme na Copy Path a v Terminálu klikneme pravým tlačítkem a zvolíme Paste a potvrdíme enterem.

Spustí se grafický instalátor, který nás provede instalací robota.

Grafický instalátor Robozonky v Raspberry Pi

2.1. Autorizační kód

Během instalace potvrzujeme podmínky, volíme instalační adresář (doporučujeme ponechat výchozí) a následně zadáváme přihlašovací údaje k Zonky. Autorizační kód se generuje na stránkách Zonky. Do 10 minut od vytvoření autorizačního kódu jej musíte zadat do instalátoru, jinak kód vyprší a musíte vytvořit nový.

Nastavení komunikace se Zonky
Nastavení komunikace se Zonky – do pole autorizační kód nezadávejte své heslo, ale vygenerovaný kód

2.2. Investiční strategie

Následně se importuje investiční strategie, která se konfiguruje prostřednictvím této stránky. Ze stránky Zonky loanbook v barvách zjišťujeme, jakým půjčkám je vhodné se vyhnout:

  • Účel: Vlastní projekt, Domácnost, Refinancování půjček
  • Kraj: Plzeňský, Jihočeský, Ústecký
  • Zdroj příjmů: Student, Důchod, Svobodné povolání, Rodičovská dovolená

Půjčky s těmito charakteristikami mají statisticky nejvyšší pravděpodobnost zesplatnění. Délka úvěru také pozitivně koreluje se zesplatněním, proto volíme maximálně 36 měsíců.

Naše strategie pro investice přes RoboZonky

# Konfigurace strategie vytvořená 22.10.2020 nástrojem natural-strategy-setup verze 32c48e4
Tato strategie vyžaduje RoboZonky ve verzi 6.0.0 nebo pozdější.
- Obecná nastavení
Robot má udržovat balancované portfolio.
Robot má pravidelně kontrolovat rezervační systém a přijímat rezervace půjček odpovídajících této strategii.
Robot má investovat do půjček po 200 Kč.

- Filtrování tržiště
Ignorovat úvěr, kde: účel je domácnost, vlastní projekt nebo refinancování půjček.
Ignorovat úvěr, kde: kraj klienta je Ústecký, Plzeňský nebo Jihočeský.
Ignorovat úvěr, kde: klient je důchodce, na rodičovské dovolené, student nebo svobodné povolání.
Ignorovat úvěr, kde: délka přesahuje 36 měsíců.
Ignorovat všechny participace.
Prodej participací zakázán.
# ----------------------------------------------------------------------
# Pro budoucí úpravy této strategie vložte následující URL do prohlížeče
# https://robozonky.github.io/konfigurace-strategie/#Njt7ImgiOnsiYSI6MSwiYiI6WyIwIl0sImMiOlsxXSwiZCI6MjAwLCJkMSI6MjAwLCJnMSI6MH0sImoiOlsyMDAsMjAwLDIwMCwyMDAsMjAwLDIwMCwyMDAsMjAwLDIwMCwyMDAsMjAwXSwiajEiOlsyMDAsMjAwLDIwMCwyMDAsMjAwLDIwMCwyMDAsMjAwLDIwMCwyMDAsMjAwXSwiayI6eyJvIjoxLCJwIjp0cnVlLCJxIjpmYWxzZSwiciI6W3sicyI6MCwidCI6eyJEIjpbMiw1LDRdfSwidSI6e319LHsicyI6MCwidCI6eyJBIjpbMTIsOSwyXX0sInUiOnt9fSx7InMiOjAsInQiOnsiQyI6WzQsMyw2LDJdfSwidSI6e319LHsicyI6MCwidCI6eyJGIjpbMywzNl19LCJ1Ijp7fX1dfSwibCI6eyJtIjowfX0=

Strategii si můžete zobrazit a případně upravit či stáhnout kliknutím na tento odkaz. Staženou investiční strategii nahrajeme do instalátoru.

Nahrání investiční strategie do instalátoru RoboZonky
Nahrání investiční strategie do instalátoru

2.3. Emailové notifikace

Robot automaticky zasílá notifikace na email o každé nové investici. K tomuto účelu zadáváme do instalátoru naše přihlašovací údaje k emailovému účtu na Seznamu, případně lze využít Gmail či zadat SMTP údaje v případě ostatních poskytovatelů emailových schránek.

Emailové notifikace v RoboZonky
Nastavení emailových notifikací

3. Spuštění robota

Po dokončení instalace přichází na email notifikace, že je notifikační systém správně nakonfigurován. Nyní už zbývá robota spustit. Lokalizujte adresář, kam byl robot nainstalován. V našem případě se jedná o /home/pi/RoboZonky/6.1.0/ , v případě MacOS je instalace umístěna v /Users/*uživatel*/RoboZonky/6.1.0 , kde *uživatel* je vaše uživatelské jméno na MacOS.

Ze složky spustíme v Terminálu soubor robozonky-exec.sh stejným způsobem, jako jsme na začátku v kroku 2 spustili samotnou instalaci.

Spuštění robota
Spuštěný RoboZonky

Nyní robot běží a bude automaticky investovat do půjček dle námi definovaných kritérií. Možná vás v příkazovém řádku překvapí informace Purchasing strategy inactive or missing. Důvodem pro toto sdělení je, že jsme v investiční strategii nenastavili nakupování na sekundárním trhu – více k tomuto třeba v dalším článku.

4. RoboZonky v praxi

Robot neustále sleduje tržiště a v případě nové půjčky která splňuje naše požadavky automaticky investuje. O nové investici robot automaticky upozorní prostřednictvím emailu.

Emailová notifikace o nové investici od RoboZonky

Komentáře

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *