PC & Software

Asus X509: Notebook pro každodenní život

Laptop Asus X509
0

Asus X509 je vybaven funkcemi, které vám usnadní každodenní život. Nejedná se o velmi výkonný notebook, který by si poradil s náročnými hrami, je ale vhodným společníkem pro běžné úkony.

S procesory Intel Core i7 osmé generace, Full HD displejem a diskrétní grafickou kartou je X509 je vhodný pro příležitostné uživatele, jako jsou vysokoškoláci či domácí uživatelé. Je zejména pro uživatele, kteří používají počítač k brouzdání internetu, psaní, sledování videí a poslechu hudby.

Asus X509 je kompletně vyroben z plastu

Model X509 je téměř kompletně vyroben z plastu s jednou výjimkou – víko je z kovu. Je k dispozici ve dvou barvách, stříbrné a šedé. Asus X509 váží 1,9 kilogramu. Pokud jde o odolnost, spodek notebooku je zesílen kovovou vzpěrou pod klávesnicí. Slouží mimo jiné k ochraně interního hardware před nárazy.

Spodek notebooku X509 je zesílen

Uvnitř notebooku je HDD ve speciálním krytu, který chrání disk před poškozením způsobeným pádem. Notebook používá řešení vyvinuté společností EAR Global, která se věnuje vývoji tlumičů nárazů pro elektroniku.

Displej vylepšený Asus technologiemi

Asus X509 je vybaven displejem s rozlišením Full HD (1920 x 1080) o velikosti 15,6 palce. Používá antireflexní LED panel a nabízí 178 stupňový široký úhel pohledu. Obrazovka je obklopena tenkým rámečkem o šířce pouhých 7mm.

Notebook je dodáván se softwarem Asus Splendid pro optimalizaci barev, který optimalizuje barvy tak, aby na obrazovce vypadaly přirozenější. Rovněž umožňuje uživatelům vybrat si ze tří různých režimů – péče o oči, normální, živý a manuální režim.

Notebook také disponuje technologií Tru2Life Video, která vylepšuje video signály před jejich odesláním na obrazovku. Asus tvrdí, že umožňuje 150 % zlepšení kontrastu a optimalizuje barvy, aby přehrávání videa vypadalo živěji a ostřeji.

Displej notebooku Asus X509

Výkon

Námi testovaný notebook je poháněn procesorem Intel i7-8565U osmé generace s 8 GB RAM a 512 GB PCIe NVME SSD. Model má navíc diskrétní grafickou kartu NVIDIA GeForce MX230 2GB pro úpravy fotografií a videa. Nižší modely notebooku X509 mají integrovanou grafiku Intel UHD Graphics 620.

Z hlediska výkonu notebook hravě zvládá běžné úkoly jako je čtení emailů, práci v Microsoft Office, procházení internetu a koukání na videa v plném rozlišení. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně levný počítač, nelze očekávat vysoký výkon při vyšším zatížení. Nicméně na notebooku můžete snadno spustit nenáročné hry jako Counter Strike či PUBG.

Notebook disponuje dobrým chlazením a nezahřívá se. Audio výstup z notebooku je hlasitý, i díky tomu získal certifikaci SonicMaster Premium. Přestože jsou reproduktory umístěny směrem dolů, notebook přenáší čistý zvuk. Celkově lze říci, že pokud hledáte notebook, který si poradí se základními úkony, X509 nezklame.

Klávesnice

Asus X509 je vybaven klávesnicí plné velikosti s vyhrazenou číselnou klávesnicí. Klávesy nejsou moc blízko u sebe a mají dostatečné mezery, zejména mezi šipkami.

Psaní na klávesnici je trochu nepříjemné, pokud s ní pracujete často. Zpětná vazba z klávesnice je jednoduše nepříjemná kvůli přidání kovové desky pod povrch klávesnice. Zatímco to posiluje šasi notebooku a jeho odolnosti, nepomáhá to zlepšit psaní.

Klávesnice Asus X509

Trackpad

Trackpad na notebooku má skleněnou vrstvu a podporuje dotyková gesta systému Windows 10. Kromě toho je v pravém horním rohu trackpadu zabudován snímač otisku prstu, který pracuje s bezpečným přihlašovacím řešením systému Windows. Uživatelé se mohou přímo přihlásit k notebooku, aniž by museli zadávat heslo a celý proces je celkem plynulý.

Konektivita & Baterie

Asus X509 má jeden 3,5mm audio jack, USB 3.1 Type-C, USB 3.0, dva USB 2.0 porty, slot pro microSD kartu a HDMI 1.4 port. Notebook podporuje dvě pásma Wi-Fi a Bluetooth 4.2.

Porty u notebooku Asus X509

X509 má 32Wh baterii a společnost tvrdí, že podporuje rychlé nabíjení až na 60 % za pouhých 49 minut. Výdrž baterie je průměrná s přibližně 4 hodinami používání na jedno nabití. Toto je obecně problém notebooků v této cenové hladině, které obvykle trpí nízkou výdrží baterie. Asus X509 je nicméně schopný se plně nabít za méně než 110 minut.

Verdikt

Asus X509 je skvělý notebook ve své cenové kategorii. Pokud hledáte společníka pro základní práci, procházení webu, sledování videí na YouTube, poslech hudby a pro drobné úpravy fotografií a videa, měli byste rozhodně zvážit tento notebook. Počítač není zcela bez chyb, ale vzhledem k poutavé ceně lze v tomto ohledu přivřít oči.

Komentáře

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *