Nakupování online je velmi pohodlné. Někdy je ale obtížné zjistit, zda je e-shop na kterém chcete vytvořit objednávku legitimní. Je přirozené si položit otázku, zda nebudete při prvním nákupu podvedeni či okradeni. Proto jsem sepsal těchto pět tipů, které vám pomohou zůstat v bezpečí při nakupování online.
1. Kontaktní údaje
Legitimní obchod bude mít na svých stránkách kontaktní údaje. Pokud se jedná pouze o webový kontaktní formulář, bez adresy, e-mailu a telefonního čísla, měli byste být pravděpodobně opatrní. Dle Občanského zákoníku musí každý obchodník uvádět na svém e-shopu svou totožnost (např. IČO), kontaktní informace byste tak měli najít alespoň v obchodních podmínkách prodávajícího.
2. HTTPS certifikát
Když nakupujete na zabezpečeném webu, v adresním řádku se vždy zobrazí následující:

Ikona zámku znamená, že web používá šifrovanou komunikaci k zabezpečení veškerých informací, které mu předáte. „S“ v „https“ také znamená, že komunikace mezi webem a vaším počítačem nebo mobilem je zabezpečená a šifrovaná. Nakupovat byste měli pouze na webech s „https“. Šifrovaná komunikace je obzvlášť důležitá, pokud někam zadáváte své platební údaje.
3. Gramatika & design
Jak profesionálně stránka vypadá? Jsou obrázky ve vysokém rozlišení? Je web bez gramatických a pravopisných chyb? Je to na vás, ale pokud porovnáte web, na kterém se nacházíte, s webem, kterému již důvěřujete, neměli byste najít významné rozdíly.
4. Recenze
Dalším skvělým způsobem, jak zjistit, zda je web legitimní, je podívat se na recenze. Heureka.cz je vhodným startovacím bodem, pokud si chcete ověřit serióznost obchodu. Nicméně ne všechny e-shopy jsou na Heurece. Proto doporučuji zadat do vyhledávače název eshopu a například slovo „recenze“ či „zkušenosti“ a hned se dozvíte, jak na tom web je.
5. Je web na seznamu rizikových e-shopů?
Česká obchodní inspekce na svých stránkách uvádí seznam rizikových e-shopů. Většinou se jedná o webové stránky, kterým chybí údaje o provozovateli. V některých případech také uvádí přímo negativní zkušenosti zákazníků. Před nákupem na neznámém e-shopu doporučuji zkontrolovat, zdali e-shop není na tomto seznamu.
Závěrečná myšlenka
Hackeři a podvodníci neustále přicházejí s způsoby, jak oklamat i ty nejschopnější prohlížeče. Pokud narazíte na falešný web, můžete jej nahlásit na stránkách České obchodní inspekce: E-podatelna.
Při nakupování online vždy pamatujte na varování prohlížeče ohledně bezpečnosti a buďte opatrní, kdykoliv vám připadá, že něco není v pořádku.
Komentáře